E-Universite
E-Üniversite E-Üniversite E-Üniversite E-Üniversite E-Üniversite E-Üniversite E-Üniversite

Ahmet Malik ÖZTÜRK- Yönetim Kurulu Başkanı

Günümüzde teknolojinin inanılmaz büyük bir hızla geliştiği ve hayatımıza yön verdiği gerçeği herkes tarafından kabul edilmektedir. Bugün teknolojinin geldiği nokta, aynı standart ve kalitedeki eğitimin sınırsız olarak tüm dünyada gerçekleşmesine imkân tanımaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlara, birçok üniversitenin en iyi hocalarından, en iyi eğitimi 10 yıl önce imkânsız olan bir hız, kapsam, ölçek ve fiyata sunma imkânına sahibiz.

E-Üniversite ile eğitimin kalitesi ciddi oranda gelişebilme potansiyeline sahiptir. Burada öğrenim tecrübesinin çok daha iyi olacağından bahsediyoruz. Öğrencilerin neyi nasıl öğrendiğine dair veri, analiz ve araştırmaları daha hızlı ve kesin sonuçla yapabiliyoruz. Uzaktan öğretim yöntemleriyle zamanla daha kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sağlayabiliyoruz.

Eğitim öğretim sisteminde önemli olan öğrencilere ne öğretildiği değil, öğrencilerin ne öğrendiğinin ölçümlenebilmesi olmalıdır. E-Üniversite ile bunu tespit etmek ve hemen dönüt almak mümkün oluyor. İşin en önemli ve güzel yanı ise bu öğretim sistemlerinin ve yöntemlerinin daha başında olmamız. Teknoloji ilerledikçe ve sorunlar halledildikçe bu yöntem çok daha fazla gündemde olacak.

 E-Üniversite aslında öğretim görevlilerinin işini biraz daha arttıracak. Hocalar başka hocaları görebilme ve onlarla kendilerini kıyaslama imkânına sahip olacaklar. Çünkü öğretim görevlileri kürsüde, sınıfa sırtını dönerek, içerik okumaktan çok öte öğrencilerle birebir çalışıp onlara etik öğretecek, öğrencilere nasıl öğrenilmesi gerektiğini öğretecekler. Öğrencilerine bilgiyi nasıl işleyeceklerini gösterecekler. Yani ezbere içerik okumaktan bilgiyi işleme evresine geçiyoruz. Dolayısıyla hem öğretmenler hem de öğrenciler kazanacak.

  

Tankut ASLANTAŞ – Genel Müdür

Sanal ortamda eğitim gören öğrenci sayısı sürekli artarken; ABD`de üniversiteler, dünyanın en ücra yerindeki öğrencileri aynı sınıfta okutmaktadırlar. Bunun yanında ABD Üniversitelerindeki akademisyenlere göre e-eğitimde başarı oranı yüzde 95 olarak tespit edilmektedir. Mekân bağımsızlığı ve zamanı etkin kullanabilme kavramının yaygınlaştığı günümüzde, sanal iletişim ile eğitimin etkisinin gün geçtikçe artığı da akademisyenler tarafından yadsınamaz bir gerçek olarak kabul edilmektedir.

Derslerin, ödevlerin, hocalarla ve diğer öğrenim görenlerle bilgi paylaşımının tamamen internet ortamında yapılmasını sağlayan uzaktan eğitimde, ABD açık ara önde gitmektedir. Knewton Araştırma Şirketinin araştırmasına göre, karma (sınıf içinde internet araçları kullanarak) öğrenme kurslarını tercih edenlerin oranı geçen sene yüzde 30`a çıkmış bulunuyor. Bu rakamın 2014`te yüzde 47, 2020`de ise yüzde 98`i bulacağı tahmin ediliyor. ABD`deki üniversitelerin yüzde 96`sı en az bir dersin sanal sınıfta görülmesini zorunlu kılıyor. Geçen sene 6,3 milyon yüksek eğitim gören öğrenci en az bir dersini online eğitim olarak tamamlamış olması da ilginç bir detay olarak karşımızda çıkıyor.

Türkiye’de ise bu ihtiyacı karşılayabilecek tek yapı E-Üniversite‘dir. E-Üniversite tüm dünyada akredite üniversitelerden online lisans, online yüksek lisans ve online doktora dereceleri alabileceğiniz, ücretsiz e-dersleri izleyebileceğiniz ve evinizden, çalıştığınız yerden, tabletinizden, telefonunuzdan dersleri takip ederek mezun olabileceğiniz bir uzaktan eğitim platformudur.

Maliyetler neredeyse yarı yarıya azaldığı için maddi imkânsızlıklar nedeniyle eğitim öğretim fırsatı bulamayan kimselerin e-üniversiteden yararlanmaları toplumsal gelişimimize de katkı sağlamaktadır. TÜİK’in 2012 verilerine göre 4 yıllık üniversite mezunu sayısının 1,5 milyon ve akademisyenler hariç doktora mezunu sayısının 66 bin olduğu düşünülecek olursa E-Üniversite bu açığı kapatmak için önemli bir araç olacaktır.

Artık bilgisayarı ve interneti vakit öldürme aracı olarak gören velilerden, screenagers (ekrandan öğrenen nesil) yetiiştiren bilinçli insanlara doğru bir yönelim arttıkça TÜİK verilerini pozitif yöne çevirmek, ülkemizin eğitim alanındaki makus kaderini değiştirmek ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK`ün işaret ettiği "muasır medeniyetler seviyesinde" daimi bir aktör olmak mümkün olacaktır.

 

Rıza ÜLKER – Akademik Kurul Başkanı

Eğitim temel bir insan hakkı. Sadece ekonomik sorunların çözülüp insanlara fırsatlar sunmamız gerekiyor. İşte uzaktan öğretim yöntemleriyle bunu sağlamak mümkün hale geliyor. Bununla birlikte bu durum dünya barışını sağlamaya hizmet etme potansiyeline sahip. Çünkü farklı coğrafyalardaki farklı tipteki insanlar birbirlerini tanıyıp sohbet etme imkânına ve hatta birbirlerinin sorunlarını tartışıp çözme imkânına sahip oluyorlar.

Ayrıca siz dünyanın herhangi bir yerine en iyi 10 profesörü götürebilirsiniz. Öğrencilere müthiş bir tecrübe yaşatabilirsiniz. Uzaktan öğretim yöntemleriyle bunu dünyadaki her öğrenciye yapma ve yaşatma durumunuz var. Bu, uzaktan öğretimin sağladığı müthiş bir potansiyel... 

Buradaki sihirli sözcüklerden biri de Öğrenme Hızı: Uzaktan öğretim yöntemleriyle herkesin öğrenme hızına göre eğitim-öğretim verebilme imkânına sahip oluyorsunuz. Sınıfta öğretmenin anlattığı hız ile tüm öğrencilerin hızının aynı olması mümkün değil. Dolayısıyla öğretmen bir tercihte bulunmak zorunda kalıyor. Hızlı gidince yavaş kalanlar sıkılıyor, yavaş gidince de hızlı olanlar. Ama uzaktan öğretim yöntemleriyle eğitim sisteminde isteyen hızlı isteyen yavaş gidebilme imkânına sahip. Mesele öğrenmekse bu tam bir model…

E-Üniversite’de aslında sadece öğrencilere hizmet edilmeyecek. En kaliteli hocaların belirlenmesi amacıyla farklı kişiler aynı dersleri verip tercih edilmelerine göre de değerlendirilebilecek. Böylece öğretim görevlileri ve öğretmenler de kendilerini geliştirmek zorunda kalacaklar. Bu durum ise kalitenin daha da artmasına imkân verecek.

 

Copyright 2013 E-Universite.com.tr | Her hakkı saklıdır.

SATIN ALMA EKRANI

Aşağıdaki bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bir sonraki aşamada Garanti Bankasına bağlanıp güvenli bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz.

Satın alınan ürün
Yönetimden Mesaj

Ürün Fiyatı
TL
(*) Adınız
(*) Soyadınız
(*) EMail
(*) Cep Telefon Numaranız
Mesajınız
Güvenlik Kodu Captcha  Resmi Değiştir
(*) Güvenlik kodunu giriniz